Magyar őstörténet

Julianus barátai

Julianus barátai

KAUKÁZUSI MAGYAROK A 6-8. SZÁZADBAN

2020. november 28. - Benkő István

  A Kaukázus több ezer méter magas hegyvonulatai (legmagasabb pontja az Elbrusz, 5642 m) természetes védelmi vonalat jelentenek az északi és déli népek között. Hosszú ideig az északi lovas népek vezettek hadjáratokat átkelve a Kaukázuson az attól délre található méd, perzsa, majd hellenisztikus…

Tovább

Somfai Kara Dávid: A JÖVENDŐMONDÓ TURULMADÁR

  A magyarság ősi, pogány hitvilágában fontos szerep jutott a szent állatoknak, a totemeknek. Az egyik legismertebb és még ma is élő hagyomány a turulmadárhoz fűződik. Én mos itt hadd ne idézzem a fennmaradt legendákat. Azt sem akarom taglalni, vajon a turul milyen fajú madarat takar. Az…

Tovább

Tóth Gábor: KIPCSAK AKSZAKÁL VALL A MAGYAR MÚLTRÓL

Forrás: Vasarnap.hu, 2020-11-27, https://vasarnap.hu/2020/11/27/kipcsak-akszakal-vall-a-magyar-multrol/

Benkő Mihály történész közel két évtized kutatási eredményeit összegzi nemrég megjelent könyvében. A szerzővel a keleten maradt magyarság történetéről beszélgettünk. – Őseink nyomában Ázsiában címmel nemrég új kötete jelent meg, amelyben közel két évtized kutatási eredményeit összegzi. Mi volt a…

Tovább

Benkő István: SZÜLETÉSNAPI KÖSZÖNTŐ

Kedves Bátyám! 80. születésnapod alkalmával szívből köszöntelek. Örülök, hogy munkásságod megismertetése érdekében melletted állhattam kedves barátoddal és mentoroddal, a körünkből ez évben távozott Erdélyi Istvánnal együtt. Volt miniszterem, Túri Kovács Béla mondta, mikor megmutattad neki Julianus…

Tovább

  Kisgyörgy Zoltán: ELLENSZÉLBEN ŐSTÖRTÉNETÜNKRŐL - INTERJÚ BENKŐ MIHÁLLYAL

3szék.ro december 21., szerda

Miután Középajtán kereste felmenőit, Benkő Mihály jónak látta, hogy az árkosi Benkők felől is érdeklődjék, mert ott tartotta valószínűnek családja gyökerét. Lakásom udvarán fogadtam, ám a vele való beszélgetésre már Budapesten adódott alkalom. Amikor nevét a világhálón beütöttem a keresőbe, olyan…

Tovább

Könyvajánló: Benkő Mihály, Őseink nyomában Ázsiában

A szerző 80. születésnapjára kiadott könyv. Találhatók-e magyarok keleten Julianus barát magyarjainak 1237-es elpusztítása után. Ez a kérdés régóta foglalkoztatta a magyar tudományos életet és a nagyközönség szélesebb rétegeit is. A Mátyás király udvarába érkező hírek, majd Turkoly Sámuel…

Tovább

Simon Zoltán: DIÓHÉJ A MAGYAR TÖRTÉNELEMBEN (RÉSZLET: KAUKÁZUSI ŐSHAZÁTÓL A HONFOGLALÁSIG)

in: A Tizenötödik Magyar Őstörténeti Találkozó és Kilencedik Magyar Történelmi Iskola előadásai és iratai, Felsőőr/Oberwart, 2000, A Zürichi Magyar Történelmi Egyesület Kiadványa, Budapest/Zürich, 2002, 56-64

„…A Kaukázus és a Volga torkolata közötti vidék lehetett a legtartósabb őshazánk. Amikor már kevésnek bizonyult a föld, a hunok nyugatra távoztak, a magyarok ősei helyben maradtak. Itt említi a hunugor népet már Jordanes is, ezt a hermelinbőrökkel kereskedő igen bátor nemzetet. Anonymus ugyanígy ír…

Tovább

Mgr. Nagy Iván: ETNOLÓGIAI KUTATÁS A MONGOL-ALTAJI KAZAK SIVAR AIGAR ETNIKAI CSOPORT TAGJAI KÖZÖTT 2010

in: Csallóközi Múzeum Múzeumi Híradó, XXIII. Évf. 2005-2011, 93-104

A török és mongol népek sok komponensből álló hierarchikus etno-nomenklatúrája rendkívül összetett. (Kuskumbajev, 2011: 44). Ember legyen a talpán, aki a különböző nemzetségek, törzsek és törzsszövetségek bonyolult hálójában kiigazodik. A 2010-ik évi mongóliai kutatásom a mongol-altaji sivar…

Tovább
süti beállítások módosítása