Magyar őstörténet

Julianus barátai

Julianus barátai

Horváth Tibor: AZONOSÍTOTTÁK A HUNYADIAK ÉS CORVINOK GENETIKAI ÖRÖKSÉGÉT

2022. november 19. - Benkő István

D  AS20220413001
Magyar–horvát nemzetközi kutatás keretében, a Magyarságkutató Intézet vezetésével, archeogenomikai vizsgálatokkal határozták meg a Hunyadi leszármazottak genetikai származását.

Az eredményeket a Heliyon nemzetközi szakfolyóiratban közölték. A kutatás előzményei: a magyar történelmi uralkodóházak vizsgálatait 2014-ben Kásler Miklós és munkatársai dolgozták ki és indították el, majd 2019-től a Magyarságkutató Intézet folytatja ezeket a kutatásokat. 2020-ban Kásler Miklós miniszterként kezdeményezte a Hunyadi-ház archeogenetikai vizsgálatát, amelynek keretében zajlottak egyeztetések a varasdi püspökkel.

A sikeres tárgyalásoknak köszönhetően tudománydiplomáciai sikerként kerülhetett sor a lepoglavai sír felnyitására. A kutatás gyakorlati kivitelezését 2021 elején kezdték meg a kutatók a horvátországi Lepoglavában.  A Szűz Mária Szeplőtelen Fogantatására szentelt templom gótikus szentélyében, az oltár előtt, a márvány fedlap alatt található Hunyadi Mátyás fiának, Corvin Jánosnak és unokájának, Corvin Kristófnak a sírhelye.

A MÁRVÁNY SÍRFEDLAP ELTÁVOLÍTÁSA UTÁN AZ EREDETI, XV. SZÁZADI GÓTIKUS SÍRGÖDÖR TÁRULT A KUTATÓK ELÉ,

benne egy késői (XIX. századi) ereklyetartó koporsóval, amelybe a XIX. századi antropológiai vizsgálat után helyezték vissza a sírban korábban eredeti helyükön nyugvó csontmaradványokat.

A kis méretű koporsó helyét, fellelt állapotát fényképesen és rajzosan is dokumentálták, majd eltávolították róla a szinte teljesen egyben megmaradt feliratos koporsófedelet. Ekkor látták, hogy a koporsóban másodlagos helyzetben ugyan, de két egyén csontjai voltak. A helyszínen elvégezték az antropológiai vizsgálatokat és a genetikai mintavételezést.

A MAGYARSÁGKUTATÓ INTÉZET MUNKATÁRSAI AZ EXTRÉM KÖRÜLMÉNYEK KÖZÖTT VÉGREHAJTOTT MINTAVÉTEL ELLENÉRE SIKERES DNS-IZOLÁLÁST HAJTOTTAK VÉGRE.

A kutatás során elvégzett radiokarbon kormeghatározás megerősítette a régészeti és történeti adatokat. Az antropológiai mérések alapján az egyének koponyája megegyezett a Török Aurél által a XIX. században vizsgált és közölt koponyák fényképével.

A Corvinok ősi európai genom összetételűek

A két vizsgált egyén antropológiai módszerekkel becsült elhalálozási életkora megfeleltethető Corvin János és Corvin Kristóf ismert életkorával. A felnőtt egyén a csontozat morfológiai jellegei alapján férfi, akinek a medencéjén és az alsó végtagján jól láthatók a bal oldali csípőficam következtében kialakult csontátépülés nyomai.

ÚJ GENERÁCIÓS SZEKVENÁLÁSSAL MEGHATÁROZTÁK MINDKÉT EGYÉN TELJES GENOMSZEKVENCIÁJÁT. MINDKETTEN AZ E1B1B1A1B1A6A1C~ Y KROMOSZÓMÁS HAPLOCSOPORTBA TARTOZNAK, AMELY SZÉLES EURÁZSIA ELTERJEDTSÉGET MUTAT.

Az apa–fiú genetikai kapcsolatot klasszikus STR-módszerekkel és teljesgenom-adatokkal is megerősítették. Minden genomanalízis rámutatott arra, hogy a Corvinok ősi európai genom összetételűek.

Azaz legmagasabb genetikai hasonlóságot az európai neolit mintákkal (amely népek szintén a Kárpát-medencéből eredeztethetők) és az ősi magyarországi neolit és rézkori mintákkal mutattak, úgy, mint a Kőrös kultúrából (Krisztus előtt 6000-5500), az Alföldi Vonaldíszes Kerámia Kultúrájából (Krisztus előtt 5500-5000), a dunántúli Lengyel-kultúrából (Krisztus előtt 5000-4400) vagy a Bodrogkeresztúr-kultúrából (Krisztus előtt 4000-3600) származó minták.

Sikeresen azonosították a Hunyadiak utolsó két férfi leszármazottját

Az azonosított haplocsoport széles eurázsiai elterjedését támasztja alá a jelenleg leírt két legközelebbi archaikus minta is: egy a középkori Szardíniából (Marcus és mtsai. 2020) és egy, az Otrar-Karatau kultúrához tartozó minta a vaskori kazah sztyeppéről (Gnecchi-Ruscone és mtsai. 2021).

Az azonos főcsoportba tartozó minták a Kárpát-medence területéről a következők:

  • egy avar kori minta (Krisztus után 650-675),
  • egy elit honfoglalás kori minta (Krisztus után 895-950) (Neparáczki és mtsai. 2019) és
  • egy középkori magyar nemes mintája (Nagy és mtsai. 2021, Olasz és mtsai. 2019).

Corvin Kristóf a ritka, sporadikusan előforduló T2c1+146 mitokondriális haplocsoportba tartozik, ami a mediterrán részeken a leggyakoribb, édesapja a T2b csoportba tartozik, amely Eurázsia-szerte elterjedt. Mindkét anyai vonal genetikai eredete összeegyeztethető az édesanyák történeti adatokból ismert származásával.

A KUTATÁSBAN SIKERESEN AZONOSÍTOTTÁK A HUNYADIAK UTOLSÓ KÉT FÉRFI LESZÁRMAZOTTJÁT. A PUBLIKÁCIÓBAN LEÍRT ADATOK ALAPJÁN ARCHEOGENETIKAI VIZSGÁLATOKKAL AZONOSÍTHATÓVÁ VÁLTAK A HUNYADI-HÁZ FELMENŐINEK MARADVÁNYAI.

A kutatásban a Magyarságkutató Intézet, a Szegedi Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Magyar Igazságügyi Kutatóintézet kutatói, a horvát Kulturális és Médiaügyi Minisztérium kutatói és az atlantai Praxis Genomics LLC kutatója vettek részt. 

(Borítókép: Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere a székesfehérvári osszárium ásatásainak eredményéről tartott sajtótájékoztatón a minisztériumban 2022. április 13-án. Kásler Miklós bejentette, hogy a székesfehérvári osszáriumból vett mintákból két Árpád-házi személyt azonosítottak a Magyarságkutató Intézet kutatói, akik Corvin János és családja csontjaiból meghatározták a Hunyadi-család származását is. Fotó: Kovács Tamás / MTI)

 

Index - Tech-Tudomány - Azonosították a Hunyadiak és Corvinok genetikai örökségét

A bejegyzés trackback címe:

https://julianusbaratai.blog.hu/api/trackback/id/tr317982514

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gigabursch 2022.11.19. 07:44:07

Ennyit arról, ami a Krónikáinkban le van írva.
Hogy a haoszbúh befolyásolásúak szerinti "honfoglalók"-at mindenki üdvözölte és rokonként fogadta.

A korónikák igazat mondtak, a megelőző másfél évszázad történészei tettenérhetően hazudtak.

S a magyarok második bejövetele nem "honfoglalás" volt.
süti beállítások módosítása