Magyar őstörténet

Julianus barátai

Julianus barátai

AZ EURÁZSIAI SZTYEPPEÖVEZET NÉPEI ÉS AZ ŐSMAGYAROK

2019. december 24. - Benkő István

A különböző nyelvek közötti szóegyezések esetén mindig kérdéses a szóátvétel iránya. Ezt csak a nyelvi, történeti, néprajzi, régészeti adatok együttes elemzésével lehet megállapítani. Az ugor, iráni és türk nyelvekben közös a lótartásra vonatkozó szavak jelentős része. Több adat arra utal, hogy az…

Tovább

Harmatta János: IRÁNI NYELVEK HATÁSA AZ ŐSMAGYAR NYELVRE (Részlet) - "vagy fordítva"?

In: Kovács László–Veszprémy László (szerk.): Honfoglalás és nyelvészet. Bp., Balassi Kiadó, 1997: 71–83.

Az - itt csak részleteiben ismertetett - cikk különös fontossága abból ered, hogy nyelvészeti bizonyítékait tartalmazza a szkíta-hun-avar-magyar kapcsolatrendszernek. Ennek alapján megállapítható, hogy a magyarság már a szkíta kortól fontos szereplője volt az Eurázsiai sztyeppe övezet világtörténeti…

Tovább

Tarbay János Gábor: A TÁPIÓSZENTMÁRTONI SZKÍTA SZARVAS NYOMÁBAN

Artmagazin 2017/3. 48-54. o.

A tápiószelei Blaskovich-kúriában kiállított gyűjtemény egyik vitrinjében látható egy csodálatos formájú ötvösremek másolata. Eredetijét, amely egy különleges arany-ezüst ötvözetből, az úgynevezett elektronból készült, a környéken ásták ki majdʼ száz évvel ezelőtt. Mintegy 94 évvel ezelőtt, 1923…

Tovább

Szabó Pál: HOL IS VAN SZKÍTIA?

Egy földrajzi fogalom történeti topográfi ai változásairól  

Ábra: A 2009. március 25-június 2. közötti, Magyar Nemzeti Múzeumban bemutatott Szkíta aranykincsek időszaki kiállítás katalógusából, kiegészítve a szkíta szarvasok lelőhelyeivel (kiegészítés - B. I.)  „Itt vólt egykor Scytha eleink tanyája, mint Bonfiniusnak meg írta pennája.”   Ábra:…

Tovább

Ötvös Zoltán: ÁLDOZAT FEHÉR LÓVAL

ŐSTÖRTÉNET – DIIMAAJAV ERDENEBAATAR A MONGOL TEMETŐKRŐL, AZ EURÓPÁBA VÁNDORLÓ HUNOKRÓL ÉS A SZÉKELY SZALMATETŐRŐL

A Xiongnu Birodalom kulturális öröksége címmel mongol–angol kétnyelvű kötet jelent meg. A könyv szerzője az Ulánbátor Egyetem Régészeti Tanszékének vezetője, Diimaajav Erdenebaatar. A kötet azért érdekes számunkra, mert számos történész szerint a xiongnuk voltak a hunok ősei. Magyar…

Tovább

A RÉGI MAGYAROK VALLÁSÁRÓL

A régi magyarok vallását Cornides Dániel alábbi előadása, a magyar címerek szimbolikája, és a nap és hold különböző népeknél, különösen a fehér hunoknál megtalálható tisztelete alapján vizsgáltam. 1. Cornides Dániel (1732-1787) a göttingeni akadémián 1785-ben latinul székfoglaló előadást olvasott…

Tovább

Hansgerd Göckenjan: KELET-EURÓPA NÉPEI A 13. SZÁZADI MAGYAR DOMONKOSOK ÚTLEÍRÁSAIBAN

Fordította: Diós Edit. (Kivonat, szerkesztett változat)

Kép: Julianus barát szobra a várban. Magyar domonkos szerzetesek rendük utasítására és IV. Béla magyar király (1235-1270)1 „kíséretével és költségén"2 1230-1237 között több veszélyes térítő utat tettek meg, melyek során eljutottak a Kaukázus és a Volga felső folyásának vidékére. Tudósításaik a mai…

Tovább
süti beállítások módosítása